Плексиглас

Може ни най-популярното наименование в рекламните среди има материалът плексиглас. Всъщност това е полиметилметакрилатът е акрилова смола, синтетичен термопластичен винилов полимер на метилметакрилата, термопластична прозрачна пластмаса. Среща се и под търговските марки Plexiglas Lucite, Perspex, Crylux, Alfaplas, Acrylite, Acrylite и мн. др., също така с названието органично стъкло, акрилно стъкло или акрил /справка – Уикипедия/.
В рекламната индустрия се използва най-вече за основа при изработката на табели, светещи реклами и различни видове щандове, подложки, рафтове, ограничители или ефектни 3D конструкции, някой от основните му характеристики са:
•    по-лек: плътността му (1190 kg/m³) е приблизително два пъти по-малка от тази на стъклото;
•    устойчив на външни въздействия (влага, студ и т.н.);
•    по-мек в сравнение със стъклото и съответно по-чувствителен на издраскване;
•    при загряване над 100 °C става пластичен и се поддава на формоване;
•    лесно се обработва с металорежещи и дървообработващи машини и инструменти;
•    перфектно се реже и гравира с лазер;
•    пропуска ултравиолетови лъчи и рентгенови лъчи, а филтрира инфрачервени лъчи; пропуска по-малко светлина (92 – 93% срещу 99%) от стъклото;
•    не е устойчив на въздействието на органичните разтворители.
Плексигласът се предлага в различни дебелини от 1 до 20мм и може да е както прозрачен, така и матиран или цветен /не във всички дебелини, го има във всички цветове, а и наличните цветове са ограничен брой и преди да се захванете с някое изделие, съгласувайте с вносителя търсения от вас цвят/.
Задължително се реже на рутер, защото рядко се получава рязането с нож /има специални такива за плексиглас, които го прорязват при всяко минаване, но трудно се получава право и чисто отрязване/. Имайте предвид, че плексигласът е сравнително скъп материал и макар и много ефектен, трябва добре да се подготвите файловете , за да няма грешки и да внимавате при транспортиране му, защото се драска леко. Всички производители го предлагат на по-големи панели /предлага се със защитно фолио и от двете страни/ и понякога не е възможно да купите само размерът, който ви трябва.
Плексигласът лесно се кашира /залепва за друга повърхност/ към разнообразие от материали – PVC фолио, ламарина и неръждавейка, коматекс, акрил или друг плексиглас /във всички случаи освен с фолиото е необходимо специално лепило за плексиглас или монтажно лепило, като често става и обикновена „Капчица“ или Каноколит/.
Негативните страни при използването на плексигласа са, че става крехък и лесо чуплив при продължително излагане на слънце /говорим за няколко години – 3-5г./.

Други Блог